تلگرام

آزمایشگاه ژنتیک در شیراز

مشاوره ژنتیک در ناباروری و سقط های مکرر

 

زوج هایی که صاحب فرزند نمی شوند در یکی از حالت های زیر می توانند برای مشاوره ژنتیک ارجاع گردند:

 •  دارای سابقه دو یا تعداد بیشتر از سقط یا مرده زایی هستند.

 • در صورتی که ناباروری علت مردانه داشته باشد مواردی مانند : عدم تولید اسپرم، کاهش تعداد اسپرم ها، نداشتن وازو دفران.
 • در صورتی که زوجین (یکی یا هردو) به طور مداوم و طولانی مدت با هرگونه  مواد شیمایی،اشعه و یا امواج مضر در منزل یا محیط کار در تماس هستند.
 • در صورتی که پزشک متخصص زنان برای درمان ناباروی پیشنهاد استفاده از روشهای کمک باروری ولقاح مصنوعی مانند اهدای اسپرم، اهدای تخمک،  اهدای جنین، قبول فرزند(فرزند خواندگی) و  یا تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم(ICSI)  را به زوج داده باشد.
 •  خانم هایی که دارای مشکلاتی از قبیل نقص تخمدان (یائسگی زودرس) ،مشکلات هورمونی ،مشکلات آناتومیکی رحم یا مشکلات ایمونولوژیک هستند.
 • اگر یکی از زوجین یا هر دو در دوران کودکی ویا نوجوانی به دلیل ابتلا به سرطان ویا توموری خاص تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی قرار گرفته باشند.
 • پیش از آنکه مراحل کاشت جنین وآزمایش های ژنتیکی لازم بر روی آن (PGD) که زوج به عنوان درمان نهایی ناباروری  ویا سقط مکرر برای آن نامزد شده اند صورت پذیرد.

مردانی که مشکل ناباروری آنها ناشی ازتعدادکم اسپرم ودر مواردی عدم تولیداسپرم   است باید به مشاور ژنتیک ارجاع داده شوند.

چه انتظاری از یک جلسه مشاوره ژنتیک در موارد ناباروری یا سقط مکرر می توانید داشته باشید؟

طی یک جلسه مشاوره ژنتیک ،مشاور ضمن بررسی کامل تاریخچه سلامتی خانواده شما و همسرتان به تجزیه و تحلیل وضعیت موجود خواهد پرداخت مواردی از قبیل:

 • چگونه وضعیت ژنتیکی شما نا باروری شما را تحت تاثیر قرار داده است .
 •  وضعیت ژنتیکی شما چه تاثیری در آینده باروری شما خواهد داشت و راه حل های موجود را به شما ارایه خواهد شد.
 •  در صورتی که مشکل ناباروری مستقیما مربوط به ژنتیک باشد در درک صحیح شرایط موجود به شما کمک خواهد شد تا از نگرانی های احتمالی شما کاسته شود.
 •   مشاور پیشنهاداتی مفیداز قبیل انجام آزمایش های ژنتیکی و غیر ژنتیکی لازم و موجود قبل از بارداری مجدد به شما ارایه خواهد داد.
 •  

پیش ازمراجعه برای مشاوره ژنتیک  در  نازایی و سقط مکرر چه  اقداماتی را باید انجام دهید؟

 •  در صورتی که هر گونه آزمایش ژنتیکی  وغیر ژنتیکی پیش از این انجام داده اید نتایج  آزمایش ها را حتما همراه خود به مطب  ببرید.
 • در صورتی که قبلا فرزنده مرده بدنیا آورده اید یا سقط داشته اید و یا چنانچه هرگونه پرونده پزشکی (گزارش آسیب شناسی،سونوگرافی) در این زمینه دارید با خود  به همراه داشته باشید. اگر لازم باشد از پزشکی که  زیر نظر او بوده اید یا اگر در بیمارستان زنان بستری بوده اید از بایگانی یا بخش مربوط درخواست نمایید تا یک نسخه از اطلاعات  یا پروده شما را جهت ارایه به  مشاور به شما ارایه نمایند (در صورت اطمینان از باقیماندن نمونه ای از جنین یا جنین ها در بارداریهای پیشین در بیمارستان  حتما آن را با مشاور در میان بگذارید) .

با توجه به اینکه یکی از علت های ناباروری در زوج ها بویژه مرد ها تماس مداوم با برخی مواد شیمایی ، اشعه و یا امواج مضر است ، اگر با  هرگونه مواد شیمایی سرو کار دارید ویا در معرض اشعه و امواج الکترومغناطیسی هستید ویا شغل خاصی دارید که مجبورید در تماس مستقیم با اینگونه موارد باشید،  حتما در مورد ماهیت آن ماده شمیایی  ویا امواج خاص اطلاعاتی جمع آوری نمایید و آن اطلاعات را در اختیار مشاور خود قرار دهید.

 

منبع : کتاب مشاوره ژنتیک به زبانی ساده

(هر آنچه همه باید درباره مشاوره ژنتیک بدانند)

نویسندگان:

 دکتر حامد رضا گودرزی

دکتر محمد مرزوقی

کریم دلیری 

 

درباره ما

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر گودرزی افتخار دارد که با انجام آزمایشات تخصصی و فوق تخصصی با دستگاههای مدرن و با استفاده از مواد و وسایلی که در سطح استانداردهای بین المللی قراردارند،توسط کادری مجرب همه روزه بجز ایام تعطیل از ساعت 8 صبح الی 19 در خدمت شما همشهریان گرامی باشد.

توجه: در ایام کرونا ساعت کاری از ساعت 8 الی 17 می باشد.

آزمایشگاه ژنتیک شیراز،مشاوره ژنتیک شیراز،آزمایشگاه ژنومیک شیراز

 

آدرس ارتباطی

  آدرس : شیراز  میدان دانشجو ساختمان ارم جنب داروخانه امین علی

  تلفکس : 07136463000 - 07132293969

  اینستاگرام:  dr_goodarzi_lab